09 Karilatsi küla ja kõrts

09 Karilatsi küla ja kõrts

Karilatsi on Postitee elujõulisemaid külasid. Siin tegutseb Põlvamaa keskmuuseum "“ Põlva Talurahvamuuseum, mille ekspositsioon on kujundatud omalaadseks vabaõhumuuseumiks. Kalendritähtpäevade tähistamise ja teiste rahvalike üritustega soovib muuseum liita nii Põlvamaal kui Postitee piirkonnas elavaid inimesi. Muuseumi kasutuses olevas endises vallamajas asub raamatukogu. Külas tegutseb mitu ettevõtet, nende hulgas üle maakonna piiride tuntud Karilatsi kalamajand ja palkmajade ehitusfirma.

Karilatsi silla juures Kassipalus asub kohaliku pärimuse järgi Rootsi sõdurite matmispaik. Esimese iseseisvuse ajal pidasid Kambja ja Põlva kirikuõpetajad kord igal suvel Kassipalus Rootsi sõdurite mälestuseks jutlust, mängis puhkpilliorkester.

Karilatsi külas Leevi jõe lähedal Tartu"“Võru tee ääres asus Karilatsi kõrts. Kõrts tegutses siin revisjonimaterjalide põhjal juba 1751. aastal ning oli Mellini atlase andmetel olemas ka 18. sajandi lõpus. 20. sajandi alguses lõpetas kõrts oma tegevuse ning vanast kõrtsikohast sai talukoht. Praeguseks on kõrtsihooned hävinud.