Kunstnik Lembit Saarts

Lembit Saarts sündis 28. septembril 1924 Vana-Kuuste vallas Rebasel talupidaja peres Õpingutele Tartu üldhariduslikus täienduskoolis ja Hugo Treffneri gümnaasiumis järgnes koolitee Kõrgematel Kujutava Kunsti kursustel ning Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis.

Juba instituudi päevil jõudis kunstnik Lembit Saarts küllaltki kõrgetasemeliste töödeni. Seda meenutavad õpingukaaslased ja üksikud säilinud tööd. Teda kujundas „Pallase“ maalikooli traditsioonide õhkkond. Tema peamisteks õpetajateks olid Johannes Võerahansu ja Elmar Kits. L. Saarts otsis eeskujusid vanemast kunstist ning eriti vaimustus ta prantsuse kunstnikest – Cl. Monet, A. Renoir, P. Bonnard. L. Saartsi tolleaegsed portreed, maastikud ja kompositsioonid olid vahetult muljelised ja spontaansed. Õpetajate ja eeskujude ajel oskas ta juba siis hinnata ja kasutada sumedaid tundlikke värvivarjundeid. 1957. aastast hakkas ta osalema Tartu kunstinäitustel ja aastast 1959 üleeestilistel kunstinäitustel. Ligi 30 isikunäituse seas on kõige tähtsamad 1974 ja 1983. aastal Tartu Kunstimuuseumis toimunud näitused.

Viimase aastakümne esinemised on olnud presidendi poolt kureeritud näitustel 2000. a Tallinnas ja Berliinis ning 2001. a Pariisis.

Lembit Saarts valdab meisterlikult kõiki žanre – kõige enam figuraalkompositsioone, maastikke, akte, portreid, natüürmorte ja lilli ja teeb seda väga erinevates tehnikates: õli, akvarell, kollaaž ning ka joonistused sule ja pliiatsiga.

1960. a valmis tal maja Tartus Veeriku linnaosa Õie tänaval, kus on ka kunstniku ateljee.

Näituste kataloogid
Lembit Saarts. Teoste näitus. Kataloog. Koostanud Mare Ruus. Tartu: Tartu Kunstimuuseum 1975
Lembit Saartsi maalid ja joonistused Tartu Kunstimuuseumis 17. Septembrist 14. Novembrini 2004. Koostanud Krista Piirimäe. Tartu 2004.